Darmowa dostawa od 200,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Hoodoo – duchowa praktyka wyzwalająca niewolników

2023-04-09
Hoodoo – duchowa praktyka wyzwalająca niewolników

Co to jest magia Hoodoo? Hoodoo dla początkujących

Wiara Hoodoo to duchowa tradycja religijna stworzona przez zniewolonych Afroamerykanów w Stanach Zjednoczonych i inspirowana praktykami religijnymi Afryki Środkowej i Zachodniej. Ludzie Hoodoo wykorzystują zioła i korzenie do leczenia. Posiadają również system praktyk oparty o rytuały i zaklęcia, w którym wykorzystują kryształy i kamienie oraz inne przedmioty magiczne. Ludzie Hoodoo oddają również cześć afrykańskim przodkom, tańczą w kręgu, w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara (Ring Shout), a ich życie religijne skupia się w miejscach gdzie znajdują się ołtarzyki i święte miejsca. System praktyk Hoodoo został w większości przywieziony do Ameryki, stad też istenieje wiara Hoodoo w Stanach Zjednoczonych. Cały system wierzeń został przywieziony do Ameryki Północnej podczas transatlantyckiego handlu niewolnikami. Poniżej znajdują się informacje, które ułatwią zrozumienie praktyk Hoodoo.

Jaka jest definicja Hoodoo?

Nazwa Hoodoo w języku angielskim pojawiła się w 1870 roku. Jego pochodzenie jest niejasne, ale uważa się, że powstało jako alternacja słowa voodoo - słowa odnoszącego się do boskości i ducha. Nazwa Hoodoo oznacza pracę z duchami. Według Paschala Berverly Randolpha (Doktor Hoodoo) Hoodoo stanowi dialekt afrykański. Pochodzenie tego słowa i innych związanych z religią Hoodoo zostało wyśledzone w Zatoce Beninu i Senegambii.

Hoodoo religion

Jaka jest historia? Podstawa wierzeń

Zniewoleni Afrykanie byli zmuszani do przejścia na historyczne formy religii, czyli chrześcijanizm, po przybyciu do Ameryki Północnej. Synchronizacja afrykańskich praktyk z religią chrześcijańską stworzyła Hoodoo na południu Stanów Zjednoczonych wśród zniewolonych Afroamerykanów. Kodeksy niewolników nie pozwalały na duże zgromadzenia, a praktykowanie tradycji z Afryki było przestępstwem. W rezultacie niektóre z praktyk Hoodoo zostały ukryte w afroamerykańskich kościołach, tworząc unikalną markę chrześcijaństwa, która łączyła afrykańskie tradycje, nazywaną afrochrześcijaństwem lub afroamerykańskim chrześcijaństwem. Po wojnie domowej wiele z tych afrykańskich praktyk magii przetrwało i stało się duchową praktyką, która trwa do dziś.. Hoodoo stanowiło formę oporu przeciwko niewolnictwu. Wierzono, że moc Boga poprzez rytuały Hoodoo uwolni niewolników. Takie właśnie były początki Hoodoo.

Jakie są symbole i religia Hoodoo? Przewodnik po Hoodoo

Co to jest kosmogram Kongo? Rozumienie praktyk Hoodoo

Starożytne wierzenia i działania duchowe Kongo są obecne w zastosowaniu Hoodoo. Na przykład jedną z praktyk magii jest kosmogram Kongo. Istotą praktyk magicznych kosmogramu Kongo jest prosty krzyż z jedną linią. Symbolizuje wschód słońca na wschodzie, zachód słońca na zachodzie i kosmiczne energie. Pozioma linia w kosmogramie Kongo reprezentuje granicę pomiędzy światem fizycznym, a światem duchowym. Pionowa linia to droga duchowej mocy od Boga do królestwa zmarłych, gdzie przebywają przodkowie. Na linii horyzontalnej znajduje się wodna przepaść, która oddziela dwa światy fizyczny i duchowy, a zatem "element" wody odgrywa rolę w duchowości Afroamerykanów. Symbol krzyża z kosmogramu Kongo ma fizyczną formę zwaną skrzyżowaniem, gdzie przeprowadza się rytuały Hoodoo w celu komunikacji z duchami i zdjęcia klątwy. Poniżej znajdują się przykłady rytuałów, aby pogłębić rozumienie praktyk Hoodoo.

Kosmogram Kongo

 

Duchy wodne

Siły nadnaturalne, takie jak duchy wodne, zwane Simbi, są również czczone w systemie praktyk hoodoo. Zniewoleni Afrykanie modlili się do ducha wody, a nie do chrześcijańskiego Boga, kiedy chrzcili członków kościoła. Można więc stwierdzić, że ten system magiczny jest głęboko związany z wodą. Duchy Wodne Simbi

 

Woreczki mojo

Słowo mojo oznacza, że naturalne składniki mają swojego własnego ducha, który może być wykorzystany w woreczkach mojo, aby przynieść szczęście i ochronę. Woreczek ten wywodzi się z Bantu-Kongo minkisi, a minkisi to sytuacja, gdy duch lub duchy zamieszkują przedmiot stworzony ręcznie przez osobę. Najczęściej doktor Hoodoo wypełnia woreczki mojo ziemią cmentarną, ziołami, korzeniami i innymi materiałami

 

Laski zaklęć

Inne praktyki Hoodoo w Stanach Zjednoczonych to używanie lasek do zaklinania. Laski zaklęć są ozdobione konkretnymi przedmiotami, aby wyczarować określone rezultaty i zaklinać duchy. Te rytualne laski nazywane są w Hoodoo conjure canes mają moc uzdrawiającą.

Drzewo butelkowe

Starożytna magia wpłynęła na afroamerykańskie dekoracje podwórek. W Afryce Środkowej osoba stosująca magię dekorowała swoje podwórko i wejście do drzwi koszami i połamanymi błyszczącymi przedmiotami, aby chronić się przed złymi duchami i złodziejami. Z tej praktyki wywodzi się drzewo butelkowe w religii. W Hoodoo na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicach afroamerykańskich są domy, które mają drzewa butelkowe i kosze umieszczone przy wejściach do drzwi dla duchowej ochrony przed czarami i złymi duchami.

Czy nadal praktykuje się religię Hoodoo?

Dziś zastosowanie Hoodoo nadal jest aktualne i służy innym, wpływając na wydarzenia życiowe w połączeniu z przodkami i duchami. Istota praktyk magicznych odbywa się prywatnie, ale są różne miejsca, które odczytują lub pomagają w rytuale. Największe życie religijne tętni na południu Stanów, a tam ludzie nadal korzystają z praktyk, które dały początki Hoodoo. Na zrozumienie praktyk Hoodoo używa się tekstu z biblijnej Księgi Psalmów, ale nie prowadzi się sesji w imię Jezusa. Wzywa się świętych lub inne osoby, aby pomogły w użyciu korzeni i innych talizmanów używanych podczas ceremonii. Aby kontunuować tradycję, osoba stosująca magię przekazuje swoją wiedzę potomkom.

Jaka jest różnica między Hoodoo a Voodoo? Hoodoo Voodoo

Różnica leży przede wszystkim w pochodzeniu. Magia Voodoo powstała po raz pierwszy na Haiti. Wyznawcy religii Voodoo wierzą w wszechmocnego i niepoznawalnego Najwyższego Stwórcę o imieniu Bondye, co dosłownie oznacza "dobry Bóg". Nabożeństwo Voodoo będzie prowadzone w języku kreolskim, haitańskim lub francuskim, a ceremonie Hoodoo odprawiane są zazwyczaj w języku angielskim. Wielu ludzi wierzy, że Voodoo było pierwotną religią, a Hoodoo stało się denominacją. Dodatkowo dużą część Voodoo są magiczne laleczki. Chociaż ogół społeczeństwa ma tendencję do patrzenia na Voodoo i Hoodoo jak na zwykły przesąd, dość duża część ludzi, zlokalizowana głównie w południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych nieugięcie trzyma się jednego z tych systemów wierzeń.

Voodoo laleczka

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023
pixel