ZMIENIAMY SIĘ DLA CIEBIE - SKŁADANIE ZAMÓWIEŃ JEST CHWILOWO WYŁĄCZONE. DOTYCHCZASOWE ZAMÓWIENIA BĘDĄ REALIZOWANE JAK ZWYKLE, BEZ UTRUDNIEŃ.
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kim był Aleister Crowley Thoth?

2023-04-09
Kim był Aleister Crowley Thoth?

Kim był Aleister Crowley? Aleister Crowley Thoth Tarot

Edward Alexander Crowley był urodzony w 1875 roku, był znanym pisarzem, okultystą i hedonistą znanym z praktykowania magii. Założył religię Thelema, identyfikując się jako prorok na początku XX wieku. Był uzdolnionym i bardzo cenionym pisarzem, a jego największe dzieło, talię kart Tarota, czyli Thoth Tarot przyciągnęło rzeszę zwolenników. Talia powstała we współpracy z Lady Friedą Harris.

W wieku 20 lat przyjął imię "Aleister", gaelicką formę imienia Alexander. W 1898 roku wstąpił do ezoterycznego Hermetycznego Zakonu Złotego Świtu, inaczej stowarzyszenia Golden Dawn. Do zakonu należał również Arthur Edwar Waite odpowiedzialny za stworzenie Rider-Waite Tarot. W stowarzyszeniu nauczano magii ceremonialnej. Niedługo potem Crowley wyjechał do Egiptu poszerzać swoje horyzonty, tam dostał objawienia, co skłoniło go do utworzenia Thelemy.

Co to jest Thelema i jakie ma założenia?

System wierzeń Thelema, został opisany przez naukowców jako religia, a dokładniej jako nowy ruch religijny i jako "doktryna magiczno-religijna". Został on również scharakteryzowany jako forma ezoteryki i nowoczesnego pogaństwa. Chociaż Księga Prawa jest jej głównym tekstem, Thelema nabrała kształtu jako kompletny system dopiero później. Thelema kładzie nacisk na wrodzoną boskość każdego człowieka, osobistą wolność, a także walkę przeciwko przesądom, opresji i tyranii. Bazuje na Księdze Prawa Crowley'a, którą, jak mówi podyktowała mu istota duchowa w Kairze. W swojej autobiografii Crowley twierdził, że celem jego życia było "przyniesienie orientalnej mądrości do Europy i przywrócenie pogaństwa w czystej formie". Crowley przyznawał, że swoje poglądy opisane w Księdze Prawa czerpał także od Świętego Augustyna i jego słów "Kochaj i rób co chcesz".

Aleister Crowley Thoth

Co to jest The Book Of Thoth (Księga Thotha)?

The Book of Thoth czyli Księga Thotha to nazwa, która została nadana wielu starożytnym, egipskim tekstom. Miały być one napisane przez samego - egipskiego boga pisma, miłości, wiedzy i magii. Obejmuje one wiele tekstów, o których istnieniu wiedzieli tylko starożytni autorzy oraz magiczną księgę, która pojawia się w egipskim dziele literatury pięknej. Egipcjanie przechowywali wiele tekstów, na różne tematy, w tak zwanych "Domach Życia", bibliotekach znajdujących się w kompleksach świątynnych. Egipski historyk Manetho stwierdził, że Thoth napisał 36 525 książek.Tłumaczenie z języka i pojęć egipskich na język i pojęcia greckie nie było do końca dokładne, a część egipskiej autentyczności została utracona. Wśród poruszanych w nich tematów są hymny, rytuały, budowa świątyń, astrologia, geografia i medycyna. Księga Thotha znana jest z ponad czterdziestu fragmentarycznych kopii, składa się z dialogu pomiędzy osobą zwaną "Tym, który kocha wiedzę" a Thothem. Tematy ich rozmowy obejmują pracę skrybów, różne aspekty bogów i ich świętych zwierząt oraz Duat, czyli królestwo zmarłych. Jak wiadomo inspirował się egipską mistyką. Księga Thotha w jego wykonaniu powstawała w bardzo długim, bo aż czterdziestopięcioletnim procesie studiów i praktyki magicznej. Jego księga zawiera nie tylko podręcznik do Crowley Thoth Tarot, ale także niezwykle dopracowaną prezentację Thelemy, symboliki magii seksualnej, astrologii oraz kabały. Książka podzielona jest na cztery główne części: Część pierwsza: Teoria Crowley Tarot (The Theory of the Tarot) Część druga: Atu (Klucze lub Trąby). Część trzecia: Karty Sądowe (Court Cards). Część czwarta: Małe Karty (The Small Cards).

Jaki wpływ miał na Tarota?

Brytyjczyk miał niebywały wpływ na wróżenie. Wiele osób twierdzi, że to właśnie on najtrafniej odczytał przekaz kart Tarota. Jego słynna Księga została ukończona na 3 lata przed jego śmiercią. We współpracy z Friedą Harris- słynną, brytyjską malarką stworzył talię do wróżenia. Crowley zmienił nazwy kilku atutów w porównaniu z wcześniejszymi aranżacjami, a także ponownie ułożył numeryczne, astrologiczne i hebrajskie alfabety. W "Księdze Prawa" i The Book of Thoth, Crowley pokazuje, że jego układ atutowy tworzy podwójną pętlę w korespondencji zodiak-numer i litera-numer w porównaniu do Rider-Waite Tarot, gdzie nie ma pętli. To znaczy, że korekta, której dokonał Crowley daje doskonałą symetrię w atrybucji zodiakalnej, tak jak gdyby na jednym końcu elipsy powstała pętla dokładnie odpowiadająca istniejącej pętli na drugim końcu. Pozmieniał on także wiele nazw kart. Znaczący wpływ miała jego wiara w powiązanie Tarota z Egiptem, stąd też nawiązujący do egipskiego boga Księżyca tytuł. Jak wiadomo miewał on wizje egipskich bóstw, dlatego też jego talia na tym bazuje. Thoth Tarot przyciągnął dość dużą popularność szczególnie w latach 60', w których to panowała powszechna fascynacja odmiennymi stanami świadomości, a także zagłębianiem się w swojej podświadomości. Aleister Crowley Thoth Tarot mimo, iż nie jest tak popularny, jak Rider-Waite Tarot lub inaczej karty tarota Rider, to wpisał się na stałe w najważniejsze odmiany wróżenia. Uchodzi też za najbardziej złożoną talię. Arkana nie zawierają scenek, ale abstrakcyjne i kolorowe obrazy i symbole, które nie tak łatwo dla laika skojarzyć od razu ze znaczeniem karty. Na dole kart są podpisy ze znaczeniem, jednak, aby zacząć swoją przygodę z talią kart tarota najlepiej jest przeczytać dzieło Crowleya, aby lepiej zrozumieć analogie. Aleister Crowley Thoth mówi o kartach w ten sposób: "Pochodzenie tej talii kart jest bardzo niejasne. Niektóre władze starają się cofnąć ją aż do starożytnych tajemnic egipskich, inne próbują ją rozwinąć dopiero w XV lub nawet XVII wieku, ale jedyną teorią o ostatecznym zainteresowaniu Tarotem jest to, że jest on godnym podziwu symbolicznym obrazem Wszechświata, opartym na Świętej Księdze Kabały".

Jaki wpływ miał Aleister Crowley na Tarota?

Aleister Crowley miał niebywały wpływ na Tarota. Wiele osób twierdzi, że to właśnie on najtrafniej odczytał przekaz kart Tarota. Jego słynna Księga Thotha została ukończona na 3 lata przed jego śmiercią. We współpracy z Friedą Harris- słynną, brytyjską malarką stworzył talię Tarota Thoth. Crowley zmienił nazwy kilku atutów w porównaniu z wcześniejszymi aranżacjami, a także ponownie ułożył numeryczne, astrologiczne i hebrajskie alfabety. W "Księdze Prawa" i The Book of Thoth, Crowley pokazuje, że jego układ atutowy tworzy podwójną pętlę w korespondencji zodiak-numer i litera-numer w porównaniu do Rider-Waite, gdzie nie ma pętli. To znaczy, że korekta, której dokonał Crowley daje doskonałą symetrię w atrybucji zodiakalnej, tak jak gdyby na jednym końcu elipsy powstała pętla dokładnie odpowiadająca istniejącej pętli na drugim końcu. Pozmieniał on także wiele nazw kart. Znaczący wpływ miała jego wiara w powiązanie Tarota z Egiptem, stąd też nawiązujący do egipskiego boga Księżyca tytuł. Jak wiadomo miewał on wizje egipskich bóstw, dlatego też jego talia na tym bazuje. Tarot Crowleya- Tarot Thota zdobył dość dużą popularność szczególnie w latach 60', w których to panowała powszechna fascynacja odmiennymi stanami świadomości, a także zagłębianiem się w swojej podświadomości. Tarot Thota mimo, iż nie jest tak popularny, jak Rider Waite, wpisał się na stałe w najważniejsze odmiany Tarota. Uchodzi też za najbardziej złożoną talię. Arkana nie zawierają scenek, ale abstrakcyjne i kolorowe obrazy i symbole, które nie tak łatwo dla laika skojarzyć od razu ze znaczeniem karty. Na dole kart są podpisy ze znaczeniem, jednak, aby zacząć swoją przygodę z talią Thotha najlepiej jest przeczytać dzieło Crowleya, aby lepiej zrozumieć analogie. Crowley mówił o Tarocie w ten sposób: " Pochodzenie tej talii kart jest bardzo niejasne. Niektóre władze starają się cofnąć ją aż do starożytnych tajemnic egipskich, inne próbują ją rozwinąć dopiero w XV lub nawet XVII wieku, ale jedyną teorią o ostatecznym zainteresowaniu Tarotem jest to, że jest on godnym podziwu symbolicznym obrazem Wszechświata, opartym na Świętej Księdze Kabały".

Wpływ Alesiter'a Crowley'a na ezoterykę

Brytyjczyk pozostał wpływową postacią w ezoteryce, wśród okultystów, ale nie tylko. Cieszy się popularnością także w kulturze popularnej, zwłaszcza brytyjskiej, jak i w innych częściach świata. W 2002 roku sondaż BBC umieścił go nawet na siedemdziesiątym trzecim miejscu listy 100 największych Brytyjczyków. Mówi się o nim jako "nowoczesnym mistrzu" czy "żywym wcieleniu Faustycznego człowieka". Jego najjwiększe dzieło, czyli Thoth Tarot przyciągneło na przestrzeni lat rzeszę fanów i wyznawców.

Aleister Crowley Thoth Swiss ( Tarot Pocket)

Aleister Crowley Thoth Swiss , znane również jako Aleister Crowley Thoth Tarot, to jeden z najbardziej tajemniczych i wpływowych zestawów. Te karty tarota w kieszonkowym formacie łączą w sobie sztukę, symbolizm i okultyzm, a ich ilustracje są bogate w detale i znaczenia. Jest to idealna opcja dla miłośników Thelmy i Crowley Tarot, którzy chcieliby podróżować wraz z talią.

Swiss tarot

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023

Polecane

Crowley Thoth Tarot Large

Crowley Thoth Tarot Large

144,50 zł brutto/1szt.2890 pkt.
Crowley Thoth Tarot (Premier Edition)

Crowley Thoth Tarot (Premier Edition)

125,10 zł brutto/1szt.2502 pkt.
Aleister Crowley Thoth (Pocket)

Aleister Crowley Thoth (Pocket)

53,00 zł brutto/1szt.1060 pkt.
Aleister Crowley Thoth Tarot

Aleister Crowley Thoth Tarot

76,60 zł brutto/1szt.1532 pkt.
Aleister Crowley Thoth Swiss (Pocket)

Aleister Crowley Thoth Swiss (Pocket)

69,10 zł brutto/1szt.1382 pkt.
pixel