ZMIENIAMY SIĘ DLA CIEBIE - SKŁADANIE ZAMÓWIEŃ JEST CHWILOWO WYŁĄCZONE. DOTYCHCZASOWE ZAMÓWIENIA BĘDĄ REALIZOWANE JAK ZWYKLE, BEZ UTRUDNIEŃ.
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kompendium wiedzy o kartach tarota

2023-04-09
Kompendium wiedzy o kartach tarota

Podstawowe informacje o tarocie - Kompendium wiedzy

Karty tarota są używane do medytacji i wróżenia przynajmniej od połowy XV wieku w różnych częściach Europy. Jednak z początku talie kart tarota były używane jedynie do gier towarzyskich, np. we włoskie tarocchino.

Pod koniec XVIII wieku francuscy okultyści zaczęli na własną rękę interpretować historię oraz znaczenie kart tarota, prowadząc do powstania specjalnych talii używanych do wróżenia poprzez interpretację kart. Tym sposobem powstały dwa różne rodzaje tarota: pierwsze używane do gry i drugie do wróżenia. Mimo to istnieją również talie zaprojektowane do gry, których można używać do wróżenia, mowa o tarocie marsylskim. Tematyka kart Tarota w ostatnim czasie wysoko zyskała na popularności, dlatego poniżej znajduje się najważniejsza wiedza o kartach Tarota.

Jaka jest budowa talii?​ Wiedza Tarota

Lwia część klasycznej talii tarota ma 78 kart i dzieli się na 56 kart tworzących szereg tzw. małych arkan oraz 22 kart (zwanych atutami) tworzących szereg wielkich arkan. Czyli skład talii Tarota to Arkana Wielkie i Małe.

Podczas czytania kart Tarota należy mieć na uwadze nie tylko typowe znaczenie karty i symbol jaki przedstawia, ale również jej numer i kolorystykę oraz to co przedstawia na obrazku.

Co to są wielkie arkana?​

Inaczej arkana duże lub karty atutowe, to kluczowy element każdej talii tarota. Karty atutowe można interpretować jako 22 motywy postaci, sytuacji i ról z jakimi możemy się spotkać na naszej wędrówce życia.

Arkany są kolejno numerowane w zależności od rodzaju talii chociaż różnice są niewielkie. Pierwszą kartą zawsze jest karta Głupca (karta okultystyczna/zero) a ostatnią świat.

Poniżej zostały wymienione Wielkie Arkana w odpowiedniej kolejności:

 1. Głupiec (0)
 2. Mag (I)
 3. Kapłanka (II)
 4. Cesarzowa (III)
 5. Cesarz (IV)
 6. Arcykapłan (V)
 7. Kochankowie (VI)
 8. Rydwan (VII)
 9. Sprawiedliwość (VIII)
 10. Pustelnik (IX)
 11. Koło Fortuny (X)
 12. Moc (XI)
 13. Wisielec (XII)
 14. Śmierć (XIII)
 15. Umiarkowanie (XIV)
 16. Diabeł (XV)
 17. Wieża (XVI)
 18. Gwiazda (XVII)
 19. Księżyc (XVIII)
 20. Słońce (XIX)
 21. Sąd ostateczny (XX)
 22. Świat (XXI)

Co to są małe arkana? 

Arkana małe odpowiadają na mniej ważne pytania, np. dotyczące codziennych problemów i trosk. Najczęściej wskazują one kierunek naszej drogi.

Podobnie jak większość kart do gry, współczesna talia tarota dzieli się na cztery kolory (inaczej dwory), które mogą się różnie nazywać w zależności, z jaką talią mamy do czynienia. Zwykle są to:

 • Buławy (ogień): różdżki, berła, maczugi, kije, pałki - kreatywność i wola

 • Miecze (powietrze): ostrza, szable, szpady - umysł, powody, zmiany

 • Kielichy (woda): serca, puchary, czasze - emocje i miłość

 • Denary (ziemia) czyli inaczej talary, pentakle, dyski, pentagramy - rzeczy i ciało materialne

Na każdy kolor (dwór) przypada czternaście kart. Jest to dziesięć kart numerowanych (od asa/jedynki do dziesiątki) - inaczej nazywanych blotkami - oraz cztery karty dworskie (inaczej osobowe). Cztery karty Tarota to:

 • Rycerz

 • Królowa

 • Król

 • Giermek lub inaczej Paź

 

 Co oznaczają numery na karcie? Wiedza o kartach

Jak wcześniej wspomniano numer karty też ma swoje (poboczne) znaczenie. Oprócz tego, że do interpretacji kart tarota (blotki) możemy użyć jej rodzaju i symbolu to możemy również sugerować się jej numerem. Oto znaczenia poszczególnych kart Tarota:

 • Nowy początek, możliwości, potencjał
 • Balans, partnerstwo, dualność
 • Kreatywność, wzrost
 • Struktura, stabilność, manifestacja
 • Zmiana, niestabilność, konflikt
 • Komunikacja, kooperacja, harmonia
 • Refleksja, ocena, wiedza
 • Mistrzostwo, akcja, osiągnięcie
 • Urzeczywistnienie, osiągnięcie, spełnienie
 • Zakończenie, koniec cyklu, odnowa

As jest odpowiednikiem jedynki.

 

Czy każdy może wróżyć z kart tarota? Kto może stawiać Tarota?

Wbrew powszechnej opinii, że jedynie nieliczni i wybrani mogą wróżyć z kart tarota, każdy, kto tylko ma w dłoni talię może zacząć swoją przygodę z rytuałem jakim jest wróżenie kart. Warto  dodać, że potrzebujemy mieć odpowiednie intencje, aby zacząć zajmować się tarotem. Musi to być zamiar odkrycia wiedzy o samym sobie, o świecie, ale nie impulsywna chęć zabawy, dodatkowego zarobku czy dostosowanie się do panujących trendów. Przed rozpoczęciem powinniśmy dokonać wyboru talii kart Tarota.

Jakie jest znaczenie kart tarota? Czytanie karty

Rozkład tarota stanowi dla ludzi ścieżkę komunikacji z przewodnikami duchowymi. Ma ogromne znaczenie, ponieważ współpracuje z naszą podświadomością. Pozwala nam poznawać przyszłość, teraźniejszość i przeszłość. Służą nam do lepszego rozumienia samych siebie oraz naszych dróg życiowych. Wcześniejsze poznanie znaczenia kart Tarota i rozkładów kart Tarota jest w tym przypadku konieczne.

 

Czy system tarota jest przypadkowy?

Tarot nie jest przypadkowy, jest to starannie zaplanowany system, który ma wiele wspólnego np. z matematyką. Analogicznie, tak jak liczenie odkrywa arytmetykę, tak samo stawiając tarota odkrywamy systemy rządzące wszechświatem. Wykorzystanie talii Tarota jest właśnie takim usystematyzowanym kompendium wiedzy o przyszłości, teraźniejszości czy przeszłości. Nie został stworzony przez kogoś wedle uznania, lecz stanowi dokładnie sprecyzowaną całość.

 

 Jak wróżyć z tarota? Wróżenie kart

Przede wszystkim niezbędne jest, aby miejsce do wróżenia było uporządkowane. Powinno się również odpalić świecę oraz nakryć stół czerwonym obrusem. Jak wiemy kolor czerwony symbolicznie ma odrzucać złą energię. Przed całym rytuałem należy się wyciszyć oraz uregulować oddech.

Podczas ceremonii wskazana jest prosta postawa i niekrzyżowanie nóg. Zawsze karty wyciągamy lewą ręką, ma to znaczenie, ponieważ lewa ręka odpowiada za prawą półkulę, a ta z kolei jest odpowiedzialna za podświadomość.

 

Co jest najważniejsze podczas wróżenia z kart tarota?

Najważniejsze jest, abyśmy słuchali swojej intuicji i dali sobie czas na analizę. Tylko współpracując z własnymi emocjami będziemy w stanie odpowiednio odczytywać karty.

 Czy wróżenie z tarota jest bezpieczne?

Wbrew powszechnie panującej opinii, wróżenie z kart tarota jest całkowicie bezpieczne. Działa na podobnej zasadzie jak prorocze sny czy przeczucia.

 

 Czy tarot zawsze się sprawdza?

Tak, tarot jest w 100% skuteczny. Losowane karty działają jak odpowiedź naszej podświadomości na zadawane pytania. Błędna może być jedynie interpretacja karty osoby wróżącej.

 

Jak nauczyć się wróżyć z tarota? 

Na początku ważne jest, aby sprawdzić jak wygląda stawianie Tarota krok po kroku? oraz ważne jest poznanie znaczenia kart Tarota. Szkoła Tarota zaleca używania kart Tarota tak, aby wyciągać po trzy karty i je odczytywać. Z czasem, gdy wiedza i doświadczenie w interpretacji znaczenia kart Tarota się pogłębi przyjdzie czas na rozłożenie większej ilości kart oraz zagłębienie zależności w funkcjonowaniu kart Tarota.

 

 Jakie są sposoby na odczytywanie kart tarota? Jak interpretować karty?

Sposobem, który możemy zastosować zaczynając naszą przygodę z tarotem jest wyciągnięcie jednej karty, następnie pod koniec dnia, wypisanie, co nas w tym danym dniu spotkało i skonfrontowanie tego z opisem wyciągniętej wcześniej karty. Można to nazwać kontemplacją kart Tarota. Kolejną metodą są skojarzenia emocjonalne. Metoda polega na łączeniu kart z odczuciami, sytuacjami lub osobami z naszego życia. Kiedy doświadczamy karty Rydwan, która mówi o byciu w drodze, o wyborze, o ruchu, wyobrażamy sobie wspomnienia z takimi wydarzeniami. Lub kiedy jest karta wieża, wspominamy wydarzenia związane z nagłymi zmianami.

 

 W jakie dni najlepiej wróżyć?

Kiedy przystępujemy do wróżby z tarota musimy mieć na uwadze swój dobrostan fizyczny jak i psychiczny. Dzień lub godzina nie są znaczące, najważniejsze jest nasze samopoczucie.

 

 Jak wybrać odpowiednią talię do wróżenia?

Wybierając swoją talię kart Tarota powinniśmy pamiętać, że musi być ona przede wszystkim nowa, nieużywana przez nikogo innego. Między osobą, która wróży, a kartami powstaje energia, która pozostaje na stałe. Wróżenie nie z własnej talii mogłoby okazać się zgubne i dawałoby fałszywe wyniki. Przy wyborze okultystycznej talii Tarota musimy kierować się swoją intuicją, wybrać tą, która wydaje się przyjazna i godna zaufania.

 

 Jakie są znane talie tarota?

Czy wybór kart Tarota jest szeroki? Tak, jest wiele rodzajów talii, jednak standardowo wyróżnia się ​trzy klasyczne systemy kart tarota – Rider Waite Tarot, Tarot Marsylski oraz Tarot Thota. 

 

Co to jest Rider Waite Tarot?

Jedna z różnych talii kart Tarota, idealna dla początkujących. Zawiera prostą symbolikę oraz czytelne obrazki, co czyni ją najłatwiejszą do interpretacji spośród innych talii. Sprawdza się dla osób początkujących, jak również dla tych, którzy posiadają już doświadczenie z tarotem i potrafią wróżyć w zaawansowanym stopniu. Kolejną zaletą jest fakt, że można kupić je w rozmiarze kieszonkowym, który niewątpliwie będzie przydatny, jeśli chcemy mieć karty zawsze przy sobie.

 

Czym jest Tarot Marsylski?

Tarot Marsylski to rodzaj tarota, którego powstanie szacuje się na lata 1663- 1664, jej twórcą był producent kart do gry, Jacques Viéville. Obejmuje ona 22 karty Arkan Wielkich i 56 Arkan Małych. Dzięki swojej poręczności, a także kolorystyce zyskała niebywałą popularność. Używana przez najlepszych wróżbitów i ezoteryków. Zbudowała ona podwaliny, na których opierają się współczesne interpretacje tarota.

Z czego słynie Tarot Thota? 

Tarot Thota przedstawia szeroką gamę symboli, wskazuje na związki między numerologią, astrologią oraz symboliką. Został stworzony przez Aleistera Crowley'a. Thoth Tarot jest alternatywą dla szeroko znanego systemu Rider-Waite-Smith. Różni się od niego kilkoma szczegółami. Przede wszystkim jest inna kolejność Kart Dworskich, a Wielkie Arkana mają tam nowe nazwy. Talia ta słynie z tego, że zawiera niebywałą interpretację symboliki magicznej. Symbole te zaczerpnięte są astrologii czy alchemii.

 Jakich pytań nie można zadawać podczas stawiania tarota?

Zazwyczaj podczas stawiania tarota nie zadajemy pytań, które mogą sugerować odpowiedź np. "czy mój chłopak mnie kocha?", zamiast tego powinniśmy zapytać "jak będzie układało mi się w związku?". Dodatkowo gdy zadajemy pytanie nie zakładamy z góry negatywnej odpowiedzi np. "czy on mnie już nie kocha?" Ważne jest również, aby pytając o daną osobę, była to osoba, z którą jesteśmy związani emocjonalnie, nie obca. W innym przypadku nie uzyskamy odpowiedzi na zadane pytanie lub będzie ona nieprawidłowa.

 W jakich okolicznościach nie można stawiać tarota?

Tarota nie powinno stawiać się dzieciom oraz osobom młodym, gdyż cechuje je słaba energetyka. W przypadku kobiet w ciąży również nie praktykuje się tarota. Mogłoby doprowadzić to do zaburzeń energetycznych w organizmie. Warto podkreślić, że tarota zwykle nie praktykuje się z osobami pod wpływem alkoholu czy innych używek, gdyż odbierają oni inaczej rzeczywistość, co może prowadzić do zaburzeń w przewidywaniach.

 Jak często można wróżyć z tarota?

Nie ma limitu, którego musielibyśmy przestrzegać, jeśli chodzi o wróżenie z tarota. Niewskazane jest jednak codzienna praktyka, ponieważ mogą pojawić się błędy w interpretacji kart.

Jakie są najważniejsze zasady podczas wróżenia z kart tarota? Zasady wróżenia

 1. Odpowiednio się przygotuj, opanuj swoje emocje, wycisz się
 2. Dokładnie sprecyzuj zadane pytanie
 3. Nie stosuj tarota dla zabawy
 4. Odczytując kartę kieruj się energią i swoją intuicją
 5. Nie pytaj o to samo więcej niż raz, nie powtarzaj zadawanych pytań
 6. Nie zadawaj pytania, kiedy karta jest już wylosowana
 7. Nie odwracaj kart do góry nogami

Jak stosować układ trzech kart tarota? Pierwszy rozkład

Kiedy stosujesz układ trzech kart pierwsza z nich (z lewej) oznaczać będzie pozytywne aspekty lub źródła problemu, a także naszą obecną sytuację, środkowa wskazuje na zagrożenia, natomiast ostatnia (trzecia od lewej) ilustruje rady lub wnioski, pokazuje, jak nasze decyzje wpłyną na naszą przyszłość. Opanowanie tego podstawowego układu pomoże lepiej wdrożyć się w przygodę z kartami tarota.

Czy tarot może wskazać, kiedy spełni się wróżba? 

W tarocie, jak wiemy jest pojęcie czasu: czas przeszły, teraźniejszy i przyszły. Jest jednak możliwość, aby określić go precyzyjniej. Wszystko zależy od odpowiednio zadanego pytania. Powinno być ono sformułowane w precyzyjny sposób np. "w jakim miesiącu dostanę pracę?" albo "czy w tym miesiącu poznam miłość swojego życia?". Jeśli zapytamy ogólnikowo "czy dostanę pracę?" tarot może odpowiedzieć tak lub nie, jednak nie wskaże nam terminu, w którym tę pracę dostaniemy. Tarot posługuje się czasem powszechnym, takim, w jakim my funkcjonujemy więc nie ma obaw, aby zadać mu konkretne pytanie.

 Jak wróżyć drugiej osobie z tarota?

Aby wróżyć komuś z tarota niezbędne będzie odpowiednie przygotowanie. Ceremonię zaczynamy wtedy, kiedy wiemy, że jesteśmy już odpowiednio doświadczeni i zaawansowani w tym temacie. Pozbywamy się osobistych przemyśleń i skupiamy całą swoją uwagę na osobie, której stawiamy tarota.

Na początku prosimy osobę, której wróżymy o przetasowanie kart, zawsze karty podajemy w położeniu prostym, nigdy odwrócone. Muszą być one także świeżo przetasowane, inaczej zaburzy to cały rytuał. Przed przekazaniem kart drugiej osobie prosimy, aby skupiła się na trzech rzeczach, na które chciałaby uzyskać odpowiedź. Następnie po wyłożeniu kart skupiamy całą swoją uwagę na wyciągnięciu odpowiednich wniosków.

 Jak oczyścić karty tarota?

Jest wiele sposobów na oczyszczanie kart Tarota, oto niektóre z nich:

 • przesunąć karty nad płomieniem świecy, musi się to odbywać powoli, uważając, aby karty nie uległy zniszczeniu;
 • wrzucić karty do woreczka z solą i odłożyć na kilka dni;
 • okadzić talię kart białą szałwią;
 • pozostawić karty w woreczku z kwarcem różowym;

 Jak przechowywać karty tarota?

Najlepszym sposobem na przechowywanie kart tarota będzie trzymanie ich w oryginalnym, kartonowym pudełeczku. Dobrze sprawdzi się także szkatułka z drewna bądź metalu, a także woreczki. Talię można również zawinąć w materiał, najlepiej jedwabny lub atłasowy. Karty można przechowywać nie tasując ich uprzednio, ważne jest, aby pamiętać, że przed każdą wróżbą powinny zostać przetasowane. Ponadto istotne jest również to, aby wszystkie karty były ułożone w jedną stronę.

Co to jest strażnik talii? 

Strażnika talii wybieramy spośród kart, jako tę, która zamyka talię. Jest kilka metod, aby odpowiednio wybrać strażnika.

 1. Strażnika wybieramy tak, jak nam podpowiada intuicja;
 2. Strażnikiem talii automatycznie zostaje Mag jako karta rozpoczynająca;
 3. Strażnika wybieramy spośród Maga, Głupca i Papieżycy, gdy nie umiemy podjąć decyzji możemy wylosować którąś z tych trzech kart;

Ważne jest, aby po zakończeniu ceremonii strażnik talii znajdował się na początku lub na końcu talii.

 Czy wróżenie z kart jest legalne? Szkoła Tarota

Wróżenie z kart tarota jest całkowicie legalne, nie ma żadnych norm prawnych, które zakazywałyby tej praktyki. Przez Kościół Katolicki taka praktyka uważana jest za ciężki grzech. Wszelkie formy wróżbiarstwa traktowane są jako sprzeniewierzenie się Bogu, a także brak ufności i ingerencję w jego plany. Mimo wszystko Kościół jednak odpuszcza ten grzech podczas sakramentu Spowiedzi Świętej.

 

 Jaka jest cena tali kart tarota?

Ceny za talię tarota są naprawdę różne. Głownie oscylują między 30 złotych, a 150 złotych. Ceny te wahają się w zależności od rozmiaru talii kart, autorów, rodzaju opakowania czy wydawnictwa.

 

Co to są karty wyroczni i czym się różnią od kart tarota? 

Karty wyroczni są znacznie mniej zobowiązujące niż karty tarota. Składają się z dowolnej liczby kart i nie są już tak ścisło ułożonym systemem, jak w tarocie. Mogą mieć także rożną tematykę: od flory i fauny, poprzez fantastykę, aż do motywów orientalnych. Najczęściej karty posiadają książeczki opisujące znaczenia poszczególnych kart lub opisy znajdują się już na karcie.

 W jakim celu używać kart wyroczni?

Niektórzy decydują się na zakup kart wyroczni ze względu na łatwość w odczycie, która jest zdecydowanie prostsza niż w przypadku kart tarota. Karty wyroczni nie wymagają żadnej uprzedniej wiedzy, aby zacząć z nimi współpracować. Są też mniej popularne od kart tarota, dzięki czemu budzą mniej strachu i wątpliwości u początkujących. Bardzo często używane są do lepszej interpretacji wróżb tarota lub jego potwierdzenia.

 W jakim celu używać innych kart?

Niektórzy decydują się na zakup kart wyroczni ze względu na łatwość w odczycie, która jest zdecydowanie prostsza niż w przypadku kart tarota. Karty wyroczni nie wymagają żadnej uprzedniej wiedzy, aby zacząć z nimi współpracować. Są też mniej popularne od kart tarota, dzięki czemu budzą mniej strachu i wątpliwości u początkujących. Bardzo często używane są do lepszej interpretacji wróżb tarota lub jego potwierdzenia.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023

Polecane

Sun and Moon Tarot

Sun and Moon Tarot

89,50 zł brutto/1szt.1790 pkt.
Ethereal Visions Tarot: Luna Edition

Ethereal Visions Tarot: Luna Edition

106,70 zł brutto/1szt.2134 pkt.
Golden Tarot of Klimt

Golden Tarot of Klimt

81,50 zł brutto/1szt.1630 pkt.
Tarot Of The Old Path

Tarot Of The Old Path

122,60 zł brutto/1szt.2452 pkt.
Golden Art Nouveau Tarot

Golden Art Nouveau Tarot

101,90 zł brutto/1szt.2038 pkt.
Hieronymus Bosch Tarot

Hieronymus Bosch Tarot

99,60 zł brutto/1szt.1992 pkt.
Tarot of Mystical Moments

Tarot of Mystical Moments

116,40 zł brutto/1szt.2328 pkt.
pixel