Darmowa dostawa od 200,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Magiczne klejnoty: wszystko o kamieniach szlachetnych

2023-04-09
Magiczne klejnoty: wszystko o kamieniach szlachetnych

Czym są kamienie szlachetne?

Kamienie szlachetne to kamienie naturalne, rzadko występujące przyrodzie. Są odłamkami minerałów czy skał, charakteryzują się jednorodnością i przezroczystością. Często są wykorzystywane w jubilerstwie do tworzenia biżuterii. Przykładami kamieni szlachetnych jest np. diament, szmaragd czy szafir. Swą nazwę kamień szlachetny zawdzięcza niezwykłej formie oraz niewielkiej dostępności.

Jakie są cechy kamieni szlachetnych?

Cechy, którymi odznaczają się kamienie szlachetne to wysoki połysk, niezwykłe zabarwienie (zazwyczaj jednolite) oraz ponadprzeciętna twardość (powyżej 7 w dziesięciostopniowej skali Mohsa). Dodatkowo są także wyjątkowo wytrzymałe.

Jakie są rodzaje kamieni
szlachetnych?

Jeśli chodzi o odmiany kamieni szlachetnych to w ich podziale dużą rolę odgrywa barwa kamieni, głównie dzielimy je na: zielone, np. szmaragd, zielony ametyst, małdawit żółte, np. bursztyn, cytryn, jasper niebieskie, np. turkus, tanzanit, topaz czerwone, np. koral, granat, rubin Powszechny jest także podział na rodzaje kamieni szlachetnych za względu na twardość. Odbywa się to przy pomocy dziesięciostopniowej skali Mohsa. Zakłada ona, że im twardszy jest kruszec, tym wyższe miejsce zajmuje w klasyfikacji. Diament zajmuje pierwsze miejsce, osiąga on aż dziesiąty stopień!

Jakie jest zastosowanie kamieni
szlachetnych?

W jubilerstwie kamienie szlachetne pełnią bardzo ważną rolę. Wykorzystywane są do wszelakiego rodzaju biżuterii, traktowane jako kamienie ozdobne. Oprócz biżuterii kamienie szlachetne doskonale sprawdzą się w przemyśle. Kamienie syntetyczne takie jak szafiry czy rubiny przysłużą się w elektronice. Nawet diamenty służą do produkcji ostrzy czy wierteł. Kwarc, jak wiadomo powszechnie, jest idealnym surowcem do produkcji zegarków. Wiele z występujących kamieni szlachetnych przyczynia się do zdobienia dzieł sztuki, odzieży, a nawet obudowy telefonów komórkowych. Warto dodać, iż wykorzystywane są także do rytuałów magicznych, pozwalają one odpędzać złą energię, a nawet uzdrawiać. Jakie jest znaczenie kamieni szlachetnych? Kamienie mają różne barwy, w zależności od swojej kolorystyki przypisane są im poszczególne znaczenia: białe i przezroczyste- symbolizują czystość, niewinność, szczęście, a także harmonię duszy i ciała zielone- obrazują nadzieję, błogostan, płodność, witalność oraz dobroć żółte- ilustrują mądrość, szczęście, pogodę ducha oraz pewność siebie, jak i umiejętność podejmowania dobrych decyzji czerwone- odzwierciedlają miłość, żywiołowy temperament oraz odwagę niebieskie- ukazują spokój, młodość i prawdę

Jaka jest rola kamieni w magii?

Kamienie i minerały od setek lat przyczyniały się do procesów uzdrawiających nasze ciało. Każdy kamień ma swoją wibrację, składa się z określonych atomów, wykonujących pewne drgania. Energia skumulowana w kamieniu w kontakcie z człowiekiem wprowadza istotę ludzką w konkretne wibracje. Za sprawą tego mogą one uzdrawiać i leczyć poszczególne choroby. Sam minerał ma wyższą częstotliwość od człowieka, przez co może powodować zmiany w jego organizmie. Nawet fizyka kwantowa dowodzi, że ten rodzaj stymulacji uruchamia wydzielanie się odpowiednich substancji w mózgu. Kamienie wyłapują nieprawidłową częstotliwość i przystępują do działania. Neutralizują one złą energię, wprowadzając harmonię i ład w naszym ciele, jak i duszy.

Jak sprawdzić czy kamień jest
szlachetny?

Jednym ze sposobów, aby sprawdzić autentyczność kamieni szlachetnych jest poddanie ich badaniom przez laboratorium gemmologiczne, które za pomocą grupy eksperckiej oraz specjalistycznego sprzętu jest w stanie ocenić, czy kamień jest szlachetny czy też nie. Taką możliwość oferują nam także jubilerzy, którzy mają tak zwane testery diamentów. Z ich pomocą, posługując się metodą porównawczą są w stanie ocenić prawdziwość kamienia. Ponadto nauka wyposażyła nas także w urządzenia, które badają skład chemiczny kamieni naturalnych i na tej podstawie oceniają ich autentyczność. Są jeszcze "domowe sposoby" na sprawdzenie oryginalności kamieni. Pierwszy czynnik, na który należy zwrócić uwagę to kolory kamieni. Im ciemniejszy jest kamień, tym lepsza jest jego jakość. Jeśli nie jesteśmy w stanie ocenić tego "gołym okiem" możemy użyć lupy powiększającej. Warto dodać, iż kamienie oryginalne zawsze będą posiadały pewne niedoskonałości w odróżnieniu od ich imitacji. Ponadto te naturalne nie są aż tak połyskujące, jak syntetyczne. Wywodzi się to z tego, iż przecież przez dziesiątki lat leżały one w głębi ziemi. Kolejnym sposobem na rozróżnienie syntetyków od oryginalnych jest zbadanie ciężaru, te pierwsze zwykle są cięższe, gdyż mają gęstszą konsystencję. Możemy to nawet dostrzec trzymając je w dłoni lub użyć w tym celu wagę kuchenną.

Co symbolizują kamienie szlachetne?

Kamienie mają różne barwy, w zależności od swojej kolorystyki przypisane są im poszczególne znaczenia: białe i przezroczyste- symbolizują czystość, niewinność, szczęście, a także harmonię duszy i ciała; zielone- obrazują nadzieję, błogostan, płodność, witalność oraz dobroć; żółte- ilustrują mądrość, szczęście, pogodę ducha oraz pewność siebie, jak i umiejętność podejmowania dobrych decyzji; czerwone- odzwierciedlają miłość, żywiołowy temperament oraz odwagę; niebieskie- ukazują spokój, młodość i prawdę;

Czym wyróżniają się
kamienie półszlachetne i ozdobne od szlachetnych?

Kamienie szlachetne przede wszystkim znacznie rzadziej występują w przyrodzie, półszlachetne częściej. Kolejną cechą, które odróżnia je od siebie jest twardość oraz wytrzymałość. Kamienie półszlachetne w przeciwieństwie do szlachetnych są także nieprzezroczyste.

Jaki jest najdroższy kamień szlachetny?

Kamienie szlachetne, niemal wszystkie cechują się dość wysoką ceną. Jest ona jednak adekwatna do jakości, jaką posiadają. Najdroższym z tej grupy jest jadeit, a szczególnie jego odmiana - jadeit cesarski. Jego rekordowa cena padła w 1997 roku na jednej z aukcji. Za naszyjnik, który składał się z 27 jadeitowych kulek kupujący zapłacił aż 9,3 mln dolarów.

Jakie są najrzadziej
występujące kamienie?

Spośród naturalnych kamieni szlachetnych jednym z najrzadziej występujących jest tanzanit. Szacuje się, że jego złoża mogą ulec wyczerpaniu w ciągu 20-30 lat. Kolejnym rzadkim kamieniem jest taaffeit. Na świecie znajduje się zaledwie 50 sztuk tej bryły! Jeśli chodzi o niepopularne kamienie możemy jeszcze wymienić czarny opal, jeden z bardziej pożądanych ze względu na swoją przepiękną barwę. Warto wspomnieć również benitoit, który to charakteryzuje się niebywałym blaskiem. Czerwony beryl również należy do tych unikatowych kamieni, zanieczyszczenia, które się w nim znajdują świadczą o jego autentyczności.

Czy kamienie współdziałają
ze znakami zodiaku?

Jako, że nasze urodziny są ściśle związane z planetami, poszczególne znaki zodiaku mają przyporządkowane kamienie, którymi powinny się posługiwać, aby osiągnąć harmonię w swoim życiu. Odczuwając więź z kamieniem możemy zauważyć, jak pod jego wpływem kształtuje się nasze życie. Przynoszą nam one specjalne przesłanie z gwiazd, ukazując drogę, którą mamy podążać. Wskazują także odpowiedzi na frapujące nas pytania i rozterki życia codziennego. Jeśli tylko zaufamy w magiczną moc kamienia możemy osiągnąć spokój w chwilach zwątpienia. Zatem jakie kamienie są przyporządkowane poszczególnym znakom zodiaku? Baran - ametyst, diament, granat, jaspis Byk - agat, szmaragd, hiacynt, szafir Bliźnięta - tygrysie oko, złoty beryl, akwamaryn, szlachetny topaz Rak - opal, perła, szmaragd, awenturyn Lew - bursztyn, diament, agat, kryształ górski Panna - żółty agat, jaspis, topaz, nefryt Waga - lapis lazuli, opal, koral, akwamaryn Skorpion - jaspis, topaz, hematyt, granat Strzelec - szafir, turkus, chalcedon, kwarc szafirowy Koziorożec - kocie oko, rubin, onyks, chryzopraz Wodnik - turkus, sokole oko, ametyst, granat Ryby - chryzolit, szafir, kamień księżycowy, koral

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023
pixel