ZMIENIAMY SIĘ DLA CIEBIE - SKŁADANIE ZAMÓWIEŃ JEST CHWILOWO WYŁĄCZONE. DOTYCHCZASOWE ZAMÓWIENIA BĘDĄ REALIZOWANE JAK ZWYKLE, BEZ UTRUDNIEŃ.
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Misy Tybetańskie: Kompleksowy przewodnik po świecie dźwiękoterapii i medytacji

2024-02-12
Misy Tybetańskie: Kompleksowy przewodnik po świecie dźwiękoterapii i medytacji

Misy Tybetańskie lub "misy śpiewające", jak są często nazywane, stały się niemal wszechobecne w buddyjskim świecie w Ameryce Północnej i Europie. Są one używane do medytacji, jogi oraz muzyki , a także w praktykach związanych z dźwiękami i wibracjami. Jakie ma zalety i w czym może pomóc używanie Misy Tybetańskiej?

Śpiewające Misy Tybetańskie: historia i tradycja od starożytności do współczesności

Historia Mis Tybetańskich nie jest do końca znana, jednak prawdopodobnie powstały one w Mezopotamii ponad 5000 lat temu, docierając do regionów Tybetu, Nepalu i Indii. Legendy mówią, że Tradycyjne Misy Tybetańskie zostały sprowadzone do Tybetu przez buddyjskiego mnicha Padmasambhave.

Używanie Misy Tybetańskiej na początku sprowadzało się tylko do medytacji i ceremonialnych obrzędów. Do dzisiaj harmoniczne dźwięki wydobywające się z tego instrumentu odgrywają kluczową rolę w dziedzinie, jaką jest muzykoterapia, a także w technikach relaksacyjnych i uzdrawiających duszę, a także ciało. Istnieją dowody, które sugerują, że są one najstarszym rzemiosłem artystycznym ludzkiej cywilizacji.

Dzisiaj Śpiewające Misy Tybetańskie nadal są produkowane we wschodnich regionach, a ich popularność na całym świecie stale rośnie.

 

Trochę o misach: Jak powstają misy tybetańskie - proces tworzenia

Tradycyjne Misy Tybetańskie powstają w skutek podgrzewania metalu do czerwoności, a następnie, poprzez odlew w piasku lub przy użyciu młotka, uformowana zostaje misa. Kolejny etap to polerowanie misy, wspomaga to proces późniejszego wytłaczania na niej wzorów.

Do wykonania każdej misy potrzeba od trzech do czterech osób. Jedna z nich trzyma gorący metal szczypcami kowalskimi, podczas gdy dwie lub trzy inne naprzemiennie uderzają młotkiem i intonują. Napełniają oni misę uzdrawiającymi intencjami już podczas samego procesu jej tworzenia.

Wykonanie jednej misy wymaga wielkich umiejętności, cierpliwości i współpracy wielu rzemieślników o różnych umiejętnościach. Pierwotnie wykonywane były z czystej miedzi w celach leczniczych, jednak obecnie najczęściej wykonuje się je z brązu (są ręcznie kute) lub mieszanki miedzi, cyny, cynku, żelaza, ołowiu, złota i srebra - siedmiu metali ziemskich dla siedmiu czakr.

Rodzaje Mis Tybetańskich

Często możemy spotkać się z opinią, że istnieje tylko jeden rodzaj Misy Tybetańskiej, jednak obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje Mis Tybetańskich. Głównie różnią się one materiałem, z którego są wykonane.

Najczęściej misy dźwiękowe wykonane są z miedzi lub brązu. Zdarzają się jednak kryształowe misy, które charakteryzują się wibracjami o innej częstotliwości. Ponadto wzory buddyjskie, którymi często są zdobione misy sprawiają, że harmoniczne dźwięki, które się z nich wydobywają to terapeutyczne wibracje, wpływające na równowagę duchową.

 

Technika gry na misach tybetańskich

Granie na Misach Tybetańskich nie wymaga specjalnych umiejętności. Na pewno potrzebne będą pałeczki i pozostałe narzędzia niezbędne podczas medytacji. Chwyć pałeczki i zacznij uderzać w misę od zewnątrz w jej najszerszym punkcie. Uderzenia w misę najlepiej jest kontrolować samemu, wydobywając tym samym preferowane przez siebie dźwięki. Jeśli chcesz zatrzymać dany dźwięk, zanim zniknie, powoli zmień chwyt misy, tak, aby opuszki palców zetknęły się z bokami misy.

Pamiętaj, że korzyści płynące z terapii dźwiękiem działają uzdrawiająco na Twoje ciało i duszę, dlatego daj się ponieść dźwiękom, nie zapominając o równowadze i harmonii, która z nich wypływa.

Dobieranie dźwięku misy: jaką wybrać?

Przed dokonaniem zakupu wypróbuj śpiewającą misę, aby upewnić się, że podoba Ci się jej dźwięk. Eksperymentuj z różnymi młotkami i pałeczkami, aby zbadać różnorodność tonów, które może wytworzyć misa. Użycie drewnianego lub skórzanego młotka wydobędzie wyższe dźwięki, podczas gdy młotek z miękką główką wytworzy głębsze tony. Możesz także spróbować grać na misach tybetańskich poprzez przesuwanie młotkiem po obręczy, uzyskując w ten sposób trwały dźwięk. Zwróć uwagę na czas trwania i bogactwo dźwięków. Pamiętaj, że rozpoczynając przygodę relaksu z misami, musisz wybrać taką, której słuchanie sprawia ci przyjemność.

Terapia misami tybetańskimi: dźwiękoterapia i masaż dźwiękiem


Misy tybetańskie a zdrowie: terapeutyczne oddziaływanie dźwięków i wibracji

Dźwiękoterapia misami tybetańskimi oraz granie na misach ma bardzo korzystny wpływ na ludzki organizm, m. in. przyczynia się do redukcji stresu i napięcia, poprawia procesy metaboliczne, usuwa nadmiar toksyn z organizmu. Niweluje problemy z koncentracją, zmęczeniem, a także inspiruje umysł do działania, odkrywania nowych pasji. Wpływa korzystnie na sen i podobnie, jak akupunktura stymuluje meridiany oraz poszczególne organy w ciele człowieka. Poza korzystnym wpływem na ciało, terapia misami tybetańskimi pozytywnie wpływa na duszę, stymulując jej czakry i rozładowując negatywną energię.

Sesja terapeutyczna misami tybetańskimi: na czym polega? Jak posługiwać się misami dźwiękowymi?

Grupowe sesje dźwiękowe często przyjmują formę, jaką jest koncert. Polega to na tym, że misy, które spoczywają na ciele, wnikają w głąb tkanek za pomocą wywoływanych wibracji. Wszystko odbywa się poprzez uderzenia w misę. Cały proces przyczynia się do redukcji stresów i napięcia, a także wspomaga procesy regeneracyjne organizmu. To doświadczenie przynosi bardzo pozytywne, długofalowe i holistyczne skutki dla organizmu.

Gdzie kupić misy tybetańskie?

Znajdziesz je w sklepach ezoterycznych taki jak ten oraz specjalistycznych sklepach z akcesoriami do dźwiękoterapii.

Misa tybetańska cena: na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Zapoznaj się z podstawami tybetańskich mis śpiewających: ich historii, różnych typów, używanych materiałów i ich unikalnych cech. Sprawdź, czy są jakieś lokalne sklepy, które sprzedają misy śpiewające, lub jeśli planujesz podróż za granicę, sprawdź, czy są jakieś sklepy oferujące te instrumenty.

Przy wyborze tybetańskiej misy śpiewającej zaufaj swojej intuicji. Wybierz misę, która rezonuje z Tobą na poziomie osobistym i wywołuje wewnętrzne połączenie. Zrób krótką listę swoich ulubionych opcji i porównaj je ze sobą, pozwalając sercu poprowadzić Cię w podjęciu ostatecznej decyzji.

Wybierz swoją misę: mała, średnia czy duża?

Tybetańskie misy są dostępne w różnych rozmiarach. Mała misa wytwarza wyższe dźwięki, podczas gdy większe misy wytwarzają głębsze, niższe dźwięki. Wybierz rozmiar, który rezonuje z Tobą i jest zgodny z Twoim celem. Średnia misa będzie idealna przy kąpieli dźwiękiem, mała misa idealnie sprawdzi się dla początkujących, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z dźwiękoterapią Misami Tybetańskimi. Duża misa ma wyższy rezonans, a jej potężne wibracje można nawet poczuć na powierzchni, na której się gra. Przed przygotowaniem do gry określ swój cel, bez wątpienia pomoże to przy podjęciu idealnego wyboru.

Podsumowanie

Misy Tybetańskie to idealny element rozpoczynający przygodę z dźwiękoterapią. Każda misa ma swój wyjątkowy dźwięk i energię, która może mieć ogromny wpływ na Twoje dobre samopoczucie. Pozwól, aby jej czarujące wibracje wzmocniły Twoją praktykę medytacyjną i wprowadziły harmonię w życiu.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2024
pixel