Darmowa dostawa od 200,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Olejki Eteryczne - ich cudowne właściwości i zastosowanie

2023-04-09
Olejki Eteryczne - ich cudowne właściwości i zastosowanie

Czym są olejki eteryczne? Odkryj moc natury

Olejki eteryczne naturalne to lotne mieszaniny organicznych związków chemicznych o intensywnym zapachu. Z czego powstają olejki eteryczne? W pełni naturalne olejki powstają ze świeżych lub suszonych części drzew lub kwiatów np. łodygi czy liści, dzięki czemu w pełni zachowują zdrowotne właściwości roślin. Popularność olejków eterycznych wyraźnie wzrosła odkąd są wykorzystywane do aromaterapii, kąpieli relaksacyjnych lub jako naturalne perfumy. Składniki olejków eterycznych wykazują działanie korzystnie wpływające na nasze zdrowie, m.in właściwości antybakteryjne. Przed zastosowaniem olejku eterycznego bezpośrednio na skórę należy zrobić próbę uczuleniową. Dowiedz się więcej o olejkach i odkryj moc natury.

Jakie są zastosowania olejków eterycznych?

Dobrej jakości naturalne olejki służą w naprawdę wielu dziedzinach. Kompozycje olejków eterycznych są wykorzystywane w aromaterapii, m.in. olejek relaksujący i olejek uspokajający albo olejek antyseptyczny i olejek antydepresyjny. Co więcej właściwości olejków eterycznych są wskazane podczas terapii olejkami zapachowymi między innymi do inhalacji dróg oddechowych czy aromatyzacji powietrza. Możemy także używać olejków eterycznych do masażu, np. olejek rozgrzewający.

Jakie jest zastosowanie olejków eterycznych w aromaterapii?

Niektóre olejki eteryczne znajdują szerokie zastosowanie w aromaterapii, która jest formą terapii naturalnej opartą na korzystnym wpływie zapachu olejku na samopoczucie fizyczne i emocjonalne. W tym celu wykorzystuje się mieszanki naturalnych olejków takich jak: olejek rozmarynowy, olejek drzewa herbacianego czy olejek cynamonowy, które poźniej nazywane są olejkami rozgrzewającymi, olejkami relaksującymi czy olejkami antydepresyjnymi albo olejkami uspokajającymi.

Kompozycje naturalnych olejków nadają się do kąpieli relaksacyjnych, dyfuzora lub inhalacji.

Jak działają olejki eteryczne?

Działanie olejku eterycznego dociera do organizmu za pośrednictwem receptorów w nosie, przez skórę oraz wdychanie buzią.

Jak działają olejki eteryczne do inhalacji? Olejki eteryczne do inhalacji zbawiennie działają na układ oddechowy, a także stymulują układ nerwowy. A jak działają olejki eteryczne do dyfuzora? Natomiast olejki eteryczne do dyfuzora wpływają pozytywnie na układ nerwowy, relaksują oraz pozytywnie nastrajają.

Skutki działania olejków eterycznych różnią się w zależności od rodzaju i reakcji organizmu, a bezpośrednie użycie olejku eterycznego może powodować podrażnienia i alergie, dlatego należy je stosować z umiarem i zgodnie z zaleceniami. Przed rozpoczęciem aromaterapii warto skonsultować się z profesjonalistą lub lekarzem, szczególnie jeśli masz problemy zdrowotne lub alergie. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w olejki eteryczne najwyższej jakości, aby dogłębnie doświadczyć doznań aromaterapii.

Jakie są właściwości olejków eterycznych? Zdrowotne właściwości olejków

Na rynku istnieje kilkanaście kategorii olejków eterycznych, łącznie kilkadziesiąt różnych radzajów. Wpływ olejku eterycznego na organizm zależy od rośliny, z której został pozyskany. Wybór najlepszego naturalnego olejku eterycznego jest ściśle indywidualny, dlatego przed zakupem warto zastanowić się jakich właściwości szukamy oraz jakie nuty zapachowe lubimy. Jednakże zawsze warto wybierać renomowane olejki eteryczne.

Popularne olejki eteryczne

Olejek eukaliptusowy

Jednym z popularnych olejków eterycznych jest naturalny olejek eukaliptusowy, który wykazuje silne działanie przeciwzakaźne, niweluje bóle głowy, rozluźnia drogi oddechowe, przez co jest często stosowany w inhalacjach do złagodzenia kataru czy zatkanego nosa, dlatego też jest idealnym olejkiem eterycznym na przeziębienie. Wyjątkową właściwością olejku jest również działanie stymulujące, które może pomóc w poprawie koncentracji i pobudzeniu umysłu. Zapach olejku eukaliptusowego jest orzeźwiający i lekko kamforowy. Jest to aromat, który jest często opisywany jako "świeży" i "przeźroczysty". Zapach olejku eukaliptusowego jest często kojarzony z lasem, dziką przyrodą i czystym powietrzem.

Eukaliptus

Olejek lawendowy

Olejek lawendowy naturalny jest znany ze swoich licznych właściwości, w tym uspokajających i relaksujących. Jego aromat jest delikatny i słodko-kwiatowy, co sprawia, że jest często stosowany do łagodzenia stresu, poprawy jakości snu oraz redukcji napięcia. Dodatkowo wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwbólowe, co może pomóc w leczeniu drobnych skaleczeń, oparzeń lub bólów mięśni, dlatego też można go nazwać olejkiem przeciwbakteryjnym. Jest również idelanym olejkiem do pielęgnacji skóry, zwłaszcza w przypadku problemów ze skórą, takich jak trądzik czy łuszczyca, ze względu na jego działanie łagodzące i przeciwzapalne. Można go bardzo często spotkać jako jeden ze składników w kosmetyce naturalnej.

Lawenda

Olejek cynamonowy

Olejek cynamonowy jest pozyskiwany z kory drzewa cynamonowego. Jest wyjątkowym olejkiem aromatycznym, który wyróżnia się charakterystycznym słodkim, ciepłym i korzennym zapachem. Ma liczne zastosowania, w tym właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, które pomagają w zwalczaniu infekcji. Dodatkowo, jego działanie rozgrzewające może poprawić krążenie krwi i łagodzić bóle mięśniowe, a także przynosić ulgę podczas infekcji grypy czy przeziębienia. Jednak ze względu na silną koncentrację, powinno się go używać z ostrożnością i rozcieńczać przed aplikacją na skórę.

Cynamon

Olejek bergamotowy

Olejek bergamotowy to naturalny olejek uzyskiwany ze skórki owocu bergamotki, która przypomina wyglądem pomarańczę. Ma charakterystyczny, świeży i cytrusowy zapach, który jest jednocześnie słodki i ożywczy. Olejek bergamotowy jest szeroko wykorzystywany w aromaterapii ze względu na jego właściwości relaksacyjne i antydepresyjne. Pomaga w redukcji stresu, lęku oraz poprawia nastrój. Jest również stosowany do wspierania trawienia, pielęgnacji skóry, redukcji bólu, a nawet jako naturalny środek przeciwkomarowy. Jednak warto pamiętać, że olejek bergamotowy jest fotosensytywny, co oznacza, że po jego użyciu na skórze nie powinno się wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, aby uniknąć podrażnień skóry.

Bergamotka

Olejek drzewa różanego

Olejek drzewa różanego znany jako olejek różany redukuje zaczerwienienia i wzmacnia naczynia krwionośne.

olejek eteryczny miętowy działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie oraz rozgrzewająco.

Olejek drzewa herbacianego

Olejek drzewa herbacianego ma silne działanie antyseptyczne, dezynfekujące.

Jakie kupić naturalne olejki eteryczne?

Wybór naturalnych olejków nie jest łatwy. Najlepiej jednak jest wybrać certyfikowane olejki eteryczne, będziemy mieli pewność, że jakość olejków eterycznych jest potwierdzona badaniami. Wybrane olejki powinny mieć także podaną nazwę łacińską rośliny, z której zostały pozyskane, w przypadku olejków niecertyfikowanych nie będą one miały takiego napisu.

Olejki eteryczne łatwo się utleniają zatem mogą się przeterminować. Jednak możemy dać im drugie życie i użyć do innych czynności, na przykład eteryczny olejek lawendowy może posłużyć przy domowych porządkach.

Jak przechowywać olejki eteryczne? Jak zachować wyjątkowe właściwości olejków

Olejek ma możliwość wejść w reakcję chemiczną z plastikiem, dlatego wszystkie olejki eteryczne powinny być przechowywane w ciemnych, szklanych butelkach. Dodatkowo ważne jest, aby temperatura, pomieszczenia, w którym przechowujemy olejek nie przekraczała 35 stopni.

Jak powstają olejki eteryczne?

Olejki eteryczne są uzyskiwane z różnych części roślin za pomocą różnych metod ekstrakcji. Najczęściej stosowaną techniką jest destylacja parowa, gdzie para wodna przechodzi przez surowce roślinne, przenosząc ze sobą lotne składniki olejków eterycznych. Inne metody obejmują ekstrakcję przez tłoczenie, roztwór rozpuszczalnikowy, macerację oraz ekstrakcję dwutlenkiem węgla (CO2). Każda metoda jest dostosowana do rodzaju rośliny i zamierzonego zastosowania olejku. Proces produkcji jest istotny dla jakości ostatecznego produktu, a surowce powinny być starannie wyselekcjonowane.

Olejek eteryczny a zapachowy

Olejek eteryczny a olejek zapachowy różnią się zarówno pochodzeniem, jak i składem, co wpływa na ich zastosowanie i właściwości.

Wartość olejków eterycznych jest wyższa, ponieważ są naturalnymi substancjami uzyskiwanymi z roślin, takich jak liście, kwiaty, kora, owoce czy nasiona. Proces produkcji obejmuje destylację parową, tłoczenie lub ekstrakcję, co pozwala zachować naturalne właściwości chemiczne rośliny. Korzyści z olejków eterycznych są większe, ponieważ charakteryzują się różnorodnym składem chemicznym i posiadają często właściwości terapeutyczne. Największe wykorzystanie naturalnych olejków znajduje się w aromaterapii, medycynie naturalnej, kosmetyce i perfumiarstwie.

Olejki zapachowe to syntetyczne substancje zapachowe stworzone w laboratoriach. Zawierają one szereg chemicznych składników, które są zaprojektowane w celu naśladowania konkretnych aromatów. Olejki zapachowe są często używane w przemyśle kosmetycznym, środkach do pielęgnacji ciała, a także w produkcji perfum. Mimo że mogą one imitować naturalne aromaty, to nie posiadają tych samych korzyści z użycia olejków eterycznych.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023
pixel